Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Tymczasowa przestrzeń publiczna dla Malta Festival Poznań 2017 - Atelier Starzak Strebicki

Projekty i realizacje

2019-04-09  Autor: Atelier Starzak Strebicki   Źródło: Atelier Starzak Strebicki   Kategoria: Projekty i realizacje

Przestrzeń - ludzie - miejsce Celem projektu była zmiana monumentalnej skali placu Wolności na skalę ludzką. Plac Wolności zarówno latem jak i zimą zazwyczaj pozostaje niezagospodarowany, a betonowa nawierzchnia i brak zieleni nie sprzyjają pojawianiu się tam spontanicznych działań mieszkańców miasta.

Od 2013 roku, w ramach organizowanej przez Fundację Malta inicjatywy Generatora Malta, nawiązującej do tradycji teatru ulicznego, plac zmienia się na kilkanaście dni co roku w czerwcu, w tętniącą życiem przestrzeń publiczną. Dzięki podziałowi dużego obszaru placu (ponad 3000 m2) na mniejsze rejony i zaprojektowaniu miejsc dla konkretnych aktywności zyskuje on oblicze przestrzeni przyjaznej dla wszystkich. Przygotowane różne typy mebli miejskich (okrągłe i kwadratowe stoły, ławki i wodoodporne poduszki ze sztucznej trawy) wyznaczają konkretne strefy: dla dzieci, tymczasowej kawiarni i restauracji, sceny muzycznej i teatralnej oraz warsztatową. To wszystko wśród nowoposadzonych drzew w donicach (odwołując się do dawnego zagospodarowania przestrzeni placu), które są elementem spajającym całość, jednocześnie zapewniając odrobinę cienia w tym wyeksponowanym na promienie słoneczne miejscu. Każdego roku zagospodarowanie placu jest inne i nawiązuje do zmieniających się idiomów festiwalowych. Różnorodna tematyka poszczególnych edycji festiwalu jak na przykład: Człowiek-Maszyna (2013), Ameryka Łacińska. Mieszkańcy. (2014), Nowy ład światowy (2015), Paradoks widza (2016) czy Platforma Bałkany (2017) staje się inspiracją do stworzenia kolejnych idei zagospodarowania placu. W roku 2017 idiom festiwalowy Platforma Bałkany odnosił się do podróży po skomplikowanym obszarze znaczeń społeczno-kulturowych, w całej swojej złożoności etnicznej i politycznej w krajach byłej Jugosławii. W odniesieniu to tego inspiracją dla układu przestrzennego placu stał się cytat z The Journal of Architecture:
 
“The choices made will shape not just the urban fabric, buildings and spaces but also social relationships, collective identities, the sense of belonging and the opportunities to move towards a sustainable peace.”
“Architecture and conflict. Introduction. Learning from architecture and conflict.”  By BrigittePiquard, MarkSwenarton ( The Journal of Architecture Volume16 Number1 http://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/13602365.2011.557897)
 
Odnosząc się do zagadnień związanych ze społeczeństwem, jego złożonością i rolą jaką w tworzeniu relacji między ludźmi odgrywa przestrzeń na Placu Wolności powstał przestrzenny obiekt tworzący  ściany i różnego rodzaju zakamarki. Używając prostej konstrukcji layherowej i 370 metrów półprzezroczystych tkanin w trzech kolorach oraz płyt ze sklejki część placu zmieniła się w strefę z różnego rodzaju „pokojami”, niszami i zakątkami, w których ludzie mogli się spotykać.  Aby zapewnić ludziom poczucie prywatności od strony ulicy powstała długa ściana, która stała się także miejscem gdzie każdy mógł podzielić się z innymi swoją opinią na różne tematy w formie tekstu lub rysunku.
W efekcie co roku plac Wolności przeobraża się w prototyp przyjaznego człowiekowi miejsca i co roku w odmienny sposób eksperymentuje i bada zachowania i relacje ludzi z przestrzenią.

Tymczasowa przestrzeń publiczna dla Malta Festival Poznań 2017 na Placu Wolności
 
Biuro projektowe
Atelier Starzak Strebicki
Lokalizacja
Poznań, Polska
Rok
2016 - 2017
Status
Zrealizowany
Program
Generator Malta - klub festiwalowy, scena muzyczna, scena teatralna, strefy wypoczynku i warsztatów
Powierzchnia
3.000 m2
Zdjęcia
Klaudyna Schubert, Mateusz Bieniaszczyk, Maciej Zakrzewski

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Projekty i realizacje

Apartament Botanica – przyjazna przestrzeń z wyjątkowymi sufitami.

2021-05-20

Stęsknieni lata, wakacji, szumu morza i ciepłego piasku plaży, zabieramy Państwa do Gdańska do Apartamentu… »

Fasada – więcej niż „okładka” budynku?

2021-05-20

Fasada budynku to jedna z najbardziej integralnych elementów projektu budynku – poniekąd definiuje… »

Scandale Royal Resto & Vodka House

2021-05-20

Scandale Royal Resto & Vodka House to miejsce, w którym z dbałością o każdy szczegół… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2021 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro